Pierwszy raz u stomatologa dziecięcego – jak się zachować jako rodzic?

zeby

W najbliższym czasie po raz pierwszy odwiedzasz ze swoim dzieckiem gabinet stomatologiczny i trochę się boisz, jak ta wizyta może ostatecznie wyglądać? Obawiasz się, że maluch dosłownie rzuci się do drzwi, by uciec z gabinetu i że przez to wizyta zakończy się, zanim w ogóle się rozpocznie? Pamiętaj, że twoje nastawienie oraz zachowanie mogą mieć olbrzymi wpływ na przebieg pierwszego spotkania z nowym lekarzem. Zadbaj więc o to, by nie pogorszyć sytuacji. To ty musisz właśnie pomóc dziecku przez nią przejść i udowodnić mu, że tutaj naprawdę nie ma czego się bać.

Jeżeli masz świadomość tego, że twoje dziecko boi się wszelkich lekarzy i jakichkolwiek osób ubranych w fartuchy, możesz od samego początku starać się odwracać jego uwagę od tego, co tak naprawdę będzie się dziać w gabinecie. Koniecznie zabierzcie ze sobą na to spotkanie ulubionego misia albo ukochaną zabawkę. Na ogół zresztą gabinet stomatologiczny przeznaczony dla małych pacjentów jest przygotowywany i wyposażany właśnie w taki sposób, by podobał się dzieciom, tak więc nieraz występują w nim szafki wypełnione pluszakami, różne kolorowe ozdoby i inne akcesoria, które w wielu przypadkach można wziąć i np. posadzić dziecku na kolanach, aby w ten sposób rozproszyć jego uwagę.

Inną, coraz częściej stosowaną praktyką jest włączanie dzieciom bajek i filmów animowanych. Nowoczesny gabinet stomatologiczny zazwyczaj jest wyposażony w taki mini telewizor, na którym puszcza się obrazy, które mogą zainteresować malców i które w ten sposób odwracają ich uwagę od strzykawek i innych narzędzi.

Podobne informacje wrzucamy również na portalu nadwrazliwosc.pl, gdzie teksty na temat zdrowia, ćwiczeń i zbilansowanej diety są chlebem powszednim.

Pamiętaj też, że dziecko najbezpieczniej czuje się po prostu przy swoim rodzicu, dlatego przez cały czas po prostu przy nim bądź, bo twoja obecność okaże się absolutnie najlepszym wsparciem. Stomatolog dziecięcy na pewno pozwoli ci czuwać nad przebiegiem całej wizyty. Pod żadnym pozorem nie opuszczaj więc nagle gabinetu, nawet po to, by pójść do łazienki. Nie zabieraj dziecku naturalnego i najlepszego dla niego oparcia.