Dowiedz się, co stres robi z Twoim mózgiem!

stres

Stres wpisany jest w nasze życie, nie ma na świecie osoby, która by go nie doświadczała. Tzw. Stresor wywołujący reakcję organizmu na nowe doświadczenie powoduje wydzielanie kortyzolu oraz adrenaliny, hormonów odpowiedzialnych za reakcję „walcz albo uciekaj”. W normalnej sytuacji po skoku kortyzolu, który zwiększa poziom cukru we krwi, by dodać energii, następuje jego spadek i unormowanie. Nie zawsze tak jednak jest.

Wiele osób cierpi na przewlekły stres, co wywołuje podwyższony poziom kortyzolu. Jak wiadomo, stres wpływa negatywnie na cały organizm, osłabia jego odporność, ale powoduje też osłabienie funkcji poznawczych. Stres wpływa na struktury mózgu, przede wszystkim na hipokamp, odpowiedzialny za emocje i pamięć. Hipokamp koduje  informacje długotrwałe i je przywołuje. Uszkodzenie tych struktur znacząco pogarsza pamięć, czasem prowadzi nawet do amnezji. Występują problemy z koncentracją, zaniki pamięci  oraz pogarszają się wyniki w różnych testach psychologicznych. Jak wykazali naukowcy, kortyzol powoduje obkurczanie się mózgu, który to zmniejsza swoją objętość.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach pisma „Neurology”. Badani ochotnicy to ponad 2000 zdrowych osób, które przeszły testy psychologiczne i oddały próbki krwi do analizy. Po 8 latach badania powtórzono. U osób z podwyższonym poziomem kortyzolu, wyniki testów pamięci wyszły znacznie gorsze. Wcześniej nie miały objawów demencji. Również objętość ich mózgów była mniejsza niż u osób o normalnym poziomie hormonu.

Przewlekły niepokój i zamartwianie się znacząco obciążają układ nerwowy, który jak trafnie zauważył Daniel Goleman, „zużywa się”.

O stresie i innych stanach piszemy też na https://www.dylemat.pl, gdzie dowiesz się także ciekawych rzeczy na temat higieny, mody, ekologii i wiele więcej!

Kortyzol w nadmiernej ilości oprócz mózgu, uszkadza również skórę i serce. Warto wiedzieć, że jest to proces odwracalny, o ile w odpowiednim czasie zauważymy, że organizm wysyła sygnał SOS. Techniki relaksacji, odpoczynek i aktywność fizyczna skutecznie obniżają napięcie. Porozmawiaj z bliską osobą, wyrzuć negatywne emocje, które zatruwają Twój organizm. Weź ster we własne dłonie i bądź panem swego życia!

Przypis

Daniel Goleman, Umysł i medycyna [w:] Inteligencja emocjonalna, Media rodzina, Poznań, 2005, str. 283.