Czym są produkty niekomedogenne?

Aby zrozumieć ten termin, odpowiedzmy najpierw na pytanie: co to jest zaskórnik? Zaskórniki są w istocie zatkanymi porami: otwarte zaskórniki są bardziej znane jako wągry, podczas gdy zaskórniki zamknięte znane są jako wągry białe.
Produkty „niekomedogenne” są zazwyczaj zalecane dla osób o skórze tłustej lub trądzikowej. Produkty te zazwyczaj mają lżejszą konsystencję lub mniej tłuste składniki, aby zapobiec zatykaniu się porów.
Należy jednak wiedzieć, że produkty „niekomedogenne”, choć są przeznaczone dla osób z problemami trądzikowymi, nie gwarantują, że skóra nie zostanie ponownie dotknięta trądzikiem. Choć produkty te nie stanowią cudownego rozwiązania, ich stosowanie jest nadal dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli Twoja skóra ma skłonność do trądziku. Za przydatną wskazówkę niech posłuży informacja o „niekomedogenności” na etykiecie.
Te niekomedogenne produkty nie są zarezerwowane wyłącznie dla osób o skórze tłustej lub mieszanej; są one również zalecane dla osób przechodzących okresy zmian hormonalnych, które mogą prowadzić do powstawania zaskórników: dojrzewanie, okres dojrzewania, menstruacja, ciąża i menopauza. Zatykanie porów i pojawianie się zaskórników i innych wyprysków nie zna wieku.
Stosowanie produktów niekomedogennych może być przydatne dla wielu osób, ponieważ są one sformułowane w taki sposób, że zapobiegają nadmiernemu wydzielaniu sebum, a co za tym idzie, nie powodują zatykania porów i pojawiania się zanieczyszczeń.

Skóra mieszana, tłusta, trądzikowa?

Jak z pewnością wiesz z doświadczenia, pryszcze, wągry i zaskórniki są częścią codziennego życia tego typu skóry, a nasilają się szczególnie w szczególnych okresach, takich jak menstruacja (hormony robią swoje) lub gdy oczyszczanie twarzy nie zostało przeprowadzone prawidłowo (nawet nie myśl o pójściu do łóżka bez demakijażu).
Kiedy nie dbamy o odpowiednią higienę, nawet jeśli nie używamy makijażu, w końcu pojawiają się irytujące i nieestetyczne pryszcze, ponieważ pory są zatkane przez sebum, które zmieszało się z brudem, martwymi komórkami skóry i śladami makijażu.

Co to są produkty komedogenne?

Są to składniki, które zatykają lub pomagają zatykać pory naszej skóry, powodując powstawanie niedoskonałości, takich jak zaskórniki, wągry czy pryszcze. Należy jednak pamiętać, że skóra tłusta jest bardziej wrażliwa na negatywne działanie składników komedogennych niż skóra sucha. Nadmiar oleju w naszej skórze uwydatnia widoczność niedoskonałości związanych z zatykaniem i oczyszczaniem porów, dlatego jeśli masz cerę skłonną do przetłuszczania się, staraj się jak najczęściej unikać tego typu składników.

Co to są kosmetyki niekomedogenne?

To taki, który daje efekt odwrotny: nie zapycha się. Innymi słowy, nie zawiera składników, które pobudzają produkcję sebum i powodują powstawanie zaskórników, takich jak oleje pochodzenia mineralnego lub oleje syntetyczne: wazelina, parafina, silikony. Produkty niekomedogenne są zwykle rozcieńczane w większej (optymalnej) ilości wody, aby zapobiec zapychaniu się skóry przez inne składniki, takie jak wosk pszczeli, alkohol cetylowy czy lanolina. Tego typu produkty muszą przejść określone testy laboratoryjne, aby mogły być oznaczone jako „niekomedogenne”, więc aby upewnić się, że spełniają tę cechę, szukaj informacji o niej na etykiecie produktu.
Wybór kuracji, która ignoruje nawilżanie, w obawie przed trądzikiem lub zaskórnikami, może skończyć się odwodnieniem skóry tłustej i pogorszeniem jej stanu, dlatego należy wybierać produkty ze składnikami nawilżającymi, które nie są tłuste, nie zatykają porów i pomagają regulować wydzielanie sebum.

Czy niekomedogenny jest tym samym co bezolejowy?

Nie, ponieważ nie wszystkie oleje przyczyniają się do przetłuszczania skóry lub zatykania porów. Kosmetyk „bezolejowy” oznacza, że nie zawiera on ani olejów, ani tłuszczów, ale może to być na przykład niekomedogenny makijaż zawierający olej, o ile pomyślnie przejdzie test. Istnieją niekomedogenne oleje, takie jak olej ze słonecznika i krokosza barwierskiego, które pomagają utrzymać skórę nawilżoną i wolną od niedoskonałości.

Korzystne składniki.

Określenie, które składniki są lub nie są komedogenne może być trudne. Zalecamy poszukiwanie składników złuszczających i regulujących wydzielanie sebum, takich jak nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, rezorcynol, polihydroksykwasy itp.

Komedogenna skala oceny.

Klasa 0: prawdopodobieństwo zerowe; nie zatyka porów.
Klasa 1: małe prawdopodobieństwo.
Klasa 2: prawdopodobieństwo umiarkowanie niskie.
Klasa nr 3: prawdopodobieństwo umiarkowane.
Klasa 4: wysokie prawdopodobieństwo.
Klasa nr 5: bardzo wysokie prawdopodobieństwo; zatyka pory.
Składniki kosmetyków uznawane za „niekomedogenne” to te, które otrzymały ocenę 2 lub niższą. Każdy składnik lub substancja z oceną 5 będzie „wysoce komedogenny” i będzie miał tendencję do zatykania porów i powodowania wybuchu trądziku. Ocena 3 jest gdzieś pomiędzy i będzie zależała głównie od jakości surowca. Na przykład: rafinowany olej moringa może powodować zatykanie porów, ale organiczny olej moringa extra virgin nie będzie.