Balsam vs pomada – który kosmetyk do brody sprawdzi się lepiej?

balsam

Wbrew pozorom nawet balsamy do brody mogą się od siebie różnić. Mimo iż w stacjonarnych sklepach i drogeriach na ten moment znajdujemy ich stosunkowo niewiele, wystarczy zajść do dowolnego większego barber shopu albo poszperać w sieci, by przekonać się, że tych kosmetyków jest naprawdę wiele, a każdy z nich ma swoje szczególne cechy i indywidualne właściwości.

Balsam do brody nie zawsze ma ten sam skład. Przeważnie bazuje on na jakimś maśle (maśle shea lub maśle kakaowym), paru olejkach o właściwościach nawilżających i substancjach zapachowych, ale może wyróżniać się uzupełniającymi to wszystko dodatkami, które też mają znaczenie. Zanim jednak jakikolwiek mężczyzna zacznie się nad tym nieco głębiej zastanawiać, powinien pomyśleć jeszcze, czy przypadkiem w jego przypadku lepszym wyborem nie okazałaby się bardziej klasyczna pomada do brody. Czym różnią się te dwie odmiany preparatów pielęgnacyjnych? Co jest lepsze – pomada czy balsam?

Pytanie jest proste i jasno sformułowane. Na szczęście równie łatwo można na nie odpowiedzieć. Nie da się stwierdzić, który z tych dwóch produktów zadziałałby lepiej, ponieważ… oba są dokładnie tym samym! Różni ludzie różnie je po prostu nazywają. W niektórych barber shopach powszechnie używa się sformułowania pomada, w innych – balsam do brody. Warto mieć oczywiście świadomość tego, że to jedno i to samo. Nawet producenci używają tych określeń naprzemiennie. Mimo wszystko za każdym razem kryje się pod nimi dokładnie ta sama rzecz.

Tutaj dowiesz się, jak stosować emulsję do twarzy.

A na pewno można powiedzieć, że pomada (czy balsam – jak kto woli) jest kosmetykiem niezbędnie potrzebnym każdemu mężczyźnie posiadającemu mniejszy lub większy zarost. Ten produkt jest niezastąpiony. Można oczywiście używać na co dzień nawilżających olejków, ale nawet one nie poradzą sobie aż tak dobrze z ujarzmieniem brody jak zrobi to balsam o odpowiednio twardej i cięższej konsystencji. Wyróżniają go i właściwości pielęgnacyjne, i właściwości stylizacyjne. Z jego pomocą każdy będzie w stanie szybko ogarnąć swój zarost.