Klawiatury mechaniczne i ich switche. Co wybrać?

Szukając dobrej klawiatury mechanicznej największe wątpliwości wzbudzają ich przełączniki. Switche są podstawowym elementem, na którym opiera się działanie całego urządzenia. Jak dokonać właściwego wyboru?

Przełączniki w klawiaturze

Switche w klawiaturze mechanicznej pełnią istotną funkcję. To właśnie one odpowiadają za przesłanie do komputera sygnału o wciśnięciu danego klawisza. Jakość przełącznika wpływa na jego głośność, poziom oporu, czasem powrotu do pozycji początkowej oraz co najważniejsze: czasem reakcji.

Rodzaje switchy w klawiaturze mechanicznej

Zdecydowana większość firm stosuje w swoich klawiaturach popularne i sprawdzone przełączniki z rodziny Cherry MX. To właśnie one oferują najszerszy wybór rozmaitych wariantów switchy. Porównywalne do nich są przełączniki Kailh. Tańsze klawiatury opierają się na zazwyczaj na markach Outem oraz Gateron, choć ich jakość jest znacznie słabsza, co jest wyraźnie odczuwalne w grach i podczas pisania.

Warto wziąć również pod uwagę, że firmy takie jak Logitech czy Razer stosują swoje autorskie switche zaprojektowane przede wszystkim z myślą o graczach.

Istotne różnice w przełącznikach mechanicznych

Wśród różnorodnych barw switchy, które wskazują na rodzaj i przeznaczenie przełącznika, można wymienić trzy najpopularniejsze kolory:

Czerwone

Są to przełączniki liniowe o wyjątkowo płynnym ruchu i cichej pracy. Doskonale sprawdzają się w grach, chociaż słabiej wypadają na tle pisania. Odpowiednikiem Cherry MX Red jest Kalih Red, oraz Razer Yellow Switch.

Niebieskie

Przełączniki dźwiękowo-dotykowe, które charakteryzują się większym oporem i głośniejszą pracą. Ich podróż do pozycji początkowej zajmuje nieco więcej czasu, przez co gorzej sprawdzają się w grach. W zamian są idealnym wyborem pod kątem pisania tekstu. Odpowiednikiem Cherry MX Blue jest Kailh Blue oraz Razer Green Switch.

Brązowe

Uniwersalne połączenie przełączników czerwonych i niebieskich. Brązowe przełączniki dobrze zachowują się podczas grania i pisania. Są pośrednim wyborem dla osób niezdecydowanych pomiędzy pozostałymi kolorami switchy. Odpowiednikiem Cherry MX Brown jest Kailh Brown oraz Razer Orange Switch.

Pozostałe rodzaje przełączników mechanicznych

Na rynku klawiatur mechanicznych dostępne są również inne switche, które są mniej popularne. Mimo to każdy z nich ma swoich użytkowników. Na liście rzadziej wybieranych przełączników znajdują się kolory:
– czarny (zbliżone do przełączników czerwonych, chociaż wymagają większej siły nacisku)
– zielony (działają tak jak switche niebieskie, chociaż one również wymagają większej siły nacisku)
– szary(przełączniki dotykowe będące produktem podobnym do switchy brązowych. Tutaj także wymagana jest większa siła nacisku)
– Speed (zmodyfikowane przełączniki, które charakteryzują się szybszym czasem reakcji)
– Silence (przełączniki liniowe o wyjątkowo cichej pracy)
– Low Profile (dedykowane klawiaturom niskoprofilowym)